Artykuły

W jaki sposób zoptymalizować pracę w magazynie?

Optymalizacja pracy w magazynie

Bezpieczne przechowywanie towarów w magazynie i ich przepływ to nie wszystko. Sprawnie działający magazyn, bez strat materiałowych i czasowych, to korzyść na przedsiębiorstwa: niższe koszty utrzymania, szybsza obsługa, sprawna logistyka, większa wydajność, która przekłada się na większe zyski. Jak można usprawnić i zoptymalizować magazyn?

Zoptymalizuj przestrzeń magazynową

Przeanalizuj aktualne wykorzystanie regałów magazynowych i ilość materiałów, która jest składowana. Jeśli magazyn jest wysoki, rozważ dostawienie regałów na wysokość, a jeśli masz niewiele miejsca w pomieszczeniu a dużo towarów składowanych – sprawdź, czy możliwe jest zastosowanie regałów przepływowych, które oszczędzają przestrzeń.

Warto przeanalizować dotychczasowe ciągi transportowe i piesze. Krzyżowanie się ciągów lub jazda w niewłaściwym kierunku czy „robienie kółek” wokół regałów, może przyczyniać się do powstawania opóźnień, które generują straty.

Zoptymalizuj zarządzanie

Jeśli do tej pory nie korzystałeś z rozwiązań informatycznych do zarządzania magazynem, warto rozejrzeć się za dobrym, polecanym programem do komputerowej obsługi procesów magazynowych. Wprowadzenie systemów informatycznych pozwoli na sprawne zarządzanie towarem wchodzącym i wychodzącym, wyeliminuje marnotrawstwo, ograniczy koszty i nadmierne stany magazynowe oraz pozwoli na operatywną komunikację magazynu z innymi działami firmy.

Zoptymalizuj logistykę

Tam, gdzie to możliwe, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w automatyczne systemy magazynowe, np. roboty manipulacyjne, taśmy rolkowe do transportu palet. Skróci to czas przetransportowania towaru na miejsce składowania i ułatwi działanie obsłudze magazynowej. Warto zainwestować również w ułatwienia transportowe dla pracowników, np. wózek to transportu towaru po schodach.

Wróć do bloga