Blog

Jak powinien wyglądać profesjonalny magazyn?

Z kwestią profesjonalnego przechowywania towaru uporać muszą się nie tylko profesjonalne magazyny, lecz również wszelkiego rodzaju firmy oferujące sprzedaż oraz usługi. W jaki sposób urządzić w pełni ergonomiczny i funkcjonalny magazyn?

Jak powinien wyglądać profesjonalny magazyn?

Regały magazynowe metalowe

Najbardziej uniwersalne są regały wykonane z wydrążonych w środku, metalowych rurek. Gwarantują one optymalną wytrzymałość w stosunku do standardowej ciężkości materiałów, dając równocześnie możliwość bezproblemowego przestawienia. Nie bez znaczenia jest tutaj kwestia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Regały magazynowe metalowe są bowiem pod tym kątem znacznie bezpieczniejsze niż ich drewniane odpowiedniki. Popularne rozwiązanie stanowią regały konstruowane na zasadzie stelaża, który składa się ze słupów nośnych oraz ramy podpierającej półki (drugi z elementów musi zostać dodatkowo wzmocniony w połowie swojej szerokości). Najczęściej stosowanym tu materiałem jest gięta blacha, która swoim wyglądem zbliżona jest do metalowych profili o równomiernie rozłożonych otworach, w których przy pomocy kołków lub śrub oraz nakrętek można zamocować półki.

Wymiary i obciążenie regałów magazynowych

Wybierając regały do magazynu, pod uwagę należy wziąć ich maksymalne obciążenie, wymiary, ilość półek oraz możliwość regulacji ich wysokości. Kluczowa jest tutaj nośność zarówno półki, jak i całego regału. Przed zakupem warto także upewnić się, czy model może stać samodzielnie czy też powinien zostać zamocowany do ściany.

Najlepiej zdecydować się na kupno regału magazynowego metalowego o uniwersalnych wymiarach, co pozwoli nam na bezproblemowe dopasowanie do niego pojemników pozwalających na wygodne magazynowanie mniejszych elementów. Metal, z którego mebel został wykonany, musi zostać poddany piaskowaniu oraz malowaniu proszkowemu i spełniać wszystkie niezbędne europejskie normy.

Bogaty asortyment wysokiej jakości regałów magazynowych metalowych znajdą Państwo na stronie: http://www.log-system.pl/

Szafa

W wielu magazynach niezbędne może okazać się również zamocowanie metalowej szafy, która posłuży zarówno do przechowywania cenniejszych narzędzi, jak i archiwizowania dokumentów. Najlepiej zdecydować się na model o dużym ciężarze oraz zamknięciu na klucz, co uniemożliwi jej wyniesienie i dostanie się do jej wnętrza.

Stojaki do składowania

W magazynie warto umieścić także stojaki, które wykorzystuje się do przechowywania większych gabarytowo i mało elastycznych materiałów takich, jak drewniane płyty, metalowe szyny czy elementy rusztowań. Mają one postać stelaża wykonanego z metalowego słupa, wspartego na stopie, razem z ramieniem, na którym przechowywane są materiały. Najbardziej praktyczne są modele pozwalające na prostą i szybką regulację wysokości ramienia. Ze względu na duże obciążenia, warto zdecydować się na stojak wykonany z wysokogatunkowej stali, o określonej nośności pojedynczych słupów. Taki system musi zapewnić pełną stabilność, nawet podczas nierównomiernego załadowania towaru.

Wózki do przewożenia

Służą one do przewożenia towarów w inne miejsce. Najczęściej spotkać można się z wózkami widłowymi, które są napędzane silnikiem spalinowym i prowadzone przez osobę dysponującą stosownymi kwalifikacjami. Takie pojazdy są w stanie transportować towary o dużej wadze, dochodzącej do kilkudziesięciu ton. Dzięki metalowemu stelażowi, wózek pozwala na podnoszenie przedmiotów na znaczną wysokość. W przypadku mniejszych magazynów w zupełności wystarczające będą wózki napędzane siłą robotnika.

Wózki widłowe ręczne potocznie określa się mianem paleciaków. Służą one do przewozu palet na krótkie dystanse i podnoszenie ich na nie więcej niż kilkanaście centymetrów. To wykonany z metalu, niski sprzęt, o określonym udźwigu i długości wideł. Wykorzystuje się go w miejscach, gdzie nie zmieści się klasyczny wózek widłowy, a także na terenie wielkopowierzchniowych sklepów.

Palety

Zarówno klasyczna paleta, jak i europaleta, stanowią podstawę w magazynowaniu towarów. Ustawia się na nich wszelkiego rodzaju pojemniki oraz kartony stojące w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzają się one również w roli sztywnego podłoża do magazynowania mniejszych opakowań. W momencie, kiedy dana partia musi zostać przemieszczona, wystarczy unieść i przetransportować całą paletę. Najczęściej produkuje się je z drewna, lecz coraz częściej spotkać można się z modelami plastikowymi.

Beczki

W przeszłości najczęściej produkowano je z drewna. Obecnie do tego celu najczęściej stosuje się tworzywa sztuczne oraz metal, zwykle blachę stalową kwasoodporną. Obłość oraz przewężenia gwarantują wytrzymałość i ułatwiają przetaczanie oraz załadunek beczki. Kupując ją, pod uwagę należy wziąć jej kształt, pojemność oraz przechowywane w niej w przeszłości towary. Beczka może posiadać otwory lub jednolite ścianki oraz pokrywę lub być jej pozbawiona.