Blog

Jak wybrać stół warsztatowy?

Kluczowe miejsce w każdym warsztacie odgrywa przestrzeń robocza i możliwość w pełni komfortowego przechowywania wszelkiego rodzaju narzędzi niezbędnych w codziennej pracy. W związku z tym, w każdym miejscu tego typu znaleźć powinien się odpowiednio dobrany stół warsztatowy.

Stół warsztatowy

Tego typu mebel pozwoli zarówno na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac, jak i posegregowanie używanych urządzeń oraz części, które od teraz znajdować będą się w jednym miejscu. Jest to możliwe dzięki obecności dużej ilości szuflad oraz przegródek, w które takie produkty najczęściej są wyposażone.

Stół warsztatowy przyda się zarówno profesjonalistom, jak i majsterkowiczom, którzy w swoim garażu czy w piwnicy wykonują szereg różnego rodzaju praw naprawczych oraz wytwórczych. Idealny stół tego typu powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, funkcjonalny oraz pozwalać na komfortową pracę. Stoły warsztatowe dostępne są w wielu różnych wersjach. Do wyboru mamy między innymi:

  • Stoły warsztatowe metalowe – spotkać możemy się z modelami podstawowymi oraz profesjonalnymi, wyposażonymi w dużą ilość szuflad, półek oraz magnesów. Metalowa konstrukcja sprawia, że tego typu stoły są bardzo wytrzymałe, w związku z czym, zaopatrując się w nie możemy być pewni, że posłużą nam przez długi czas.
  • Stoły warsztatowe drewniane – przeważnie są one tańsze od tych metalowych. Decydując się na zakup takiego mebla, upewnijmy się, że dostał on wykonany z wysokiej jakości, trwałego drewna.
  • Stoły warsztatowe składane – jak sama nazwa wskazuje, taki mebel można w dowolnej chwili złożyć i schować, co sprawia, że świetnie sprawdza się on w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Umożliwia to ruchoma podstawa, która przeważnie zbudowana jest z rur stalowych. W niektórych modelach ruchome są również blaty. Takie stoły są lekkie, dzięki czemu przenoszenie ich z miejsca na miejsce nie sprawia większych problemów. Do ich zalet zaliczyć można także fakt, że są one w stanie wytrzymać obciążenie na poziomie nawet 200 kilogramów.
  • Stoły warsztatowe zaciskowe – cechą charakterystyczną takich mebli jest system zaciskowy, który przeważnie składa się ze specjalnych uchwytów i przesuwanych rączek, dzięki czemu bez problemu jesteśmy w stanie ustabilizować obrabiany element, co w znaczący sposób ułatwia pracę. Stoły zaciskowe mają regulowaną wysokość, uchylny blat i dodatkową listwę środkową, która zwiększa dostępną przestrzeń roboczą. Bardzo często są one wyposażone w specjalne magnesy, na których przechowywać możemy gwoździe czy wkręty.
  • Stoły stolarskie – najczęściej są wykonane z drewna i mają solidny, nierzadko rozkładamy blat, a także sporą ilość szuflad i półek.

Jeżeli jesteśmy fanami majsterkowania, możemy się pokusić o samodzielne wykonanie stołu warsztatowego. Wysokość tego typu mebla powinna być dopasowana do naszego wzrostu. W przypadku większości dostępnych na rynku produktów wynosi ona około 90 centymetrów. Warto, aby posiadał on regulowane nogi, które pozwolą nam swobodne zwiększanie i zmniejszanie wysokości. Blat stołu warsztatowego może być wykonany z drewna, na przykład sosnowego, które cechuje się dużą wytrzymałością. Jeżeli nie chcemy decydować się na lite drewno, dobrym rozwiązaniem może okazać się płyta OSB lub MDF.

Wysokiej jakości stoły warsztatowe znajdą Państwo w ofercie firmy Log-System.